Fonyódi piac: a délipart legnagyobb piaca bemutatása
Hetente 3 alkalommal, Hétfőn , szerdán és szombaton hatalmas területen árulják portékáikat a kereskedők.
A déli part egyik legnagyobb vásárát tudhatja magáénak Fonyód.
Ez a város szívében elhelyezkedő mintegy három hektáros terület, mint idegenforgalmi látványosság is lehetőséget nyújt az állandó lakosok, és a nálunk pihenni vágyó üdülő vendégeknek a napi cikkek, használtcikkek, és élelmiszerek beszerzésére.
Nyugat-Európában is ismert, és közkedvelt turisztikai látványosság mely több évtizedes múltra tekint vissza. Korábban a lengyel kereskedők megjelenésével (akkoriban mint „lengyel piac”) tört be köztudatba. Azóta az évek múlásával, talán egyfajta színvonalváltás következtében átalakult egy, a hazai kereskedőkből összekovácsolódott vásárrá, piaccá, ahol népművészeti, iparművészeti termékek, használati, és dísztárgyak mellett nagy választékban kaphatók, beszerezhetők zöldségek, gyümölcsök, száraz virágok, méz, antikvár és használt könyv, festmény, egyéb régiségek, kisállatok (kutyák, macskák).
A piac könnyen megközelíthető, mert a 7-es főút mellett, annak közelségében helyezkedik el. A gépjárművel érkező vásárlók részére parkoló biztosított, mely a vásárlást, a kellemes piaci nézelődést kedvezőbbé, kényelmesebbé teszi.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fonyódi Palánkvár bemutatása
A Fácános-erődben találjuk a Gulio Turco olasz származású császári hadmérnök tervei szerint épült egykori cölöpvár nyomait, a sáncok, vizesárkok maradványait.
A fennmaradt rajzok szerint a bejárat a mai Szent István utca felől volt. Mi is innen közelíthetjük meg. A külső árkon át felvonóhídon lehetett eljutni a külső várudvarba, innen szintén egy hasonló hídon a belső várba. Itt széles falú épületek, kőből készült erődítések és egy figyelőtorony állt.
Szabadon látogatható.
1544 után kezdődött meg az első fonyódi erődítmény felépítése.
Az építkezések nem a tervek, hanem az egyre nagyobb veszélyt jelentő török elleni védelem okozta kapkodás szerint folytak. Helyben talált anyagokból jobbágyok nem minden téren szakszerű munkájával kellett valami védhető helyet emelni. A védelem ereje sokszor nem is a falakban volt, hanem azokban a természetes vagy mesterségesen létrehozott természeti akadályokban, melyek révén a várfalak megközelíthetővé váltak. Fonyód fő védelmét a mocsarak adták. A falut szint az 1900-as évekig vizen csak a Balatonon, szárazföldön pedig csak a bézsenyi földnyelven lehetett megközelíteni. Ezt a két irányt kellett őrizni. S arra az estre, ha az ellenség mégis bejutna a faluba, ott az erődítményt vizes árokkal kellett körülvenni.
A fonyódi vár építését az 1544 utáni új helyzetben kezdhették meg, s végleges formáját az 1550-es évek közepén nyerhette el, amikor török ostromokat is ki kellet állnia.
A kb 60x60 nagyságú, négyszög alakú
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kripta-villa
A kőbe foglalt örök szerelem története egy férfi és egy nő beteljesületlen szerelméről szól: Rédiger Ödön, aki sosem tudta feledni imádott hölgye emlékét. Magdus az esküvő előtt egy titokzatos betegség következtében tragikus hirtelenséggel elhunyt. A fájdalmas gyász hatására a fiatal vőlegény összegyűjtötte halott kedvese tárgyi emlékeit és megőrizte azokat.
Hosszú évek után a fonyódi Sipos-hegyen megvásárolt telkek egyikén, amely csodás panorámával nézett akkor is, mint most, a Balaton fölé, megépítette a mediterrán épületekhez hasonló oszlopos, erkélyes, lapos tetejű házát. Ennek alagsorában rendezte be a megvalósulatlan nász emlékére megálmodott szobát, ahova egy kőből kifaragott nászágyat helyeztetett.
A Balaton-felvidéki vörös homokkőből készült nyoszolyán örök nyugalomban pihen egy férfi és női alak életnagyságú szobra. Ödön terve az volt, hogy koporsóknak szánt a szobába két oldalt beépített hármas szekrény nagyságának megfelelő rekeszekkel ellátott mélyedésekbe helyezteti az imádott kedves és saját családja hamvait. Szerencsétlenségére ez a terve is szertefoszlott amint Kolozsvár, ahol Magdust helyezték örök nyugalomra, román kézre került. Azonban az elkészült szobát a tervek alapján is kriptának lehet nevezni, hiszen a tárgyi emlékek megvalósulhattak, amíg az álom sosem.
A ház alagsorában most is álmodik Ödön és Magdus, tanúskodva egy ritka, de mégis előforduló mély és tartós szerelemről, amely a síron túlmutat és habár a házastársi eskü nem hangozhatott el, a férfi szívében ez mégis örök érvényűvé vált.”
Nyiltvatartás infó
május 14-től szeptember 30-ig : 10.00-től - 21.00 óráig
09. 01. - 05. 31.
Hétfő - Vasárnap: 10:00 - 19:00
Kedd, Szerda: Szünnap
A Kripta a kávézó nyitva tartása alatt látogatható.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fonyódi Természetvédelmi és Helytörténeti Gyűjtemény
A Fonyódi Múzeum kiállítása bemutatja a Balatonnak és közvetlen környékének kialakulását, természetföldrajzi viszonyait, legjellemzőbb élőhely- típusait, életközösségeit, növény- és állatvilágát, külön kiemelve az értékes és védett fajokat.
A Balatont és térségét komplex módon szemléltető természettudományi kiállítás szemlélteti:
- a térség földtörténetét;
- a Balaton kialakulását;
- a tó vízszintjének és kiterjedésének változásait a történelem folyamán;
- a vízrajzi és éghajlati viszonyokat;
- a nyílt vízi életközösségeket (az élővilág bemutatása a mikroszkopikus méretű növény- és állatvilágtól a magasabb rendű élőlényekig (halak, vízi madarak); a jellemző táplálkozási kapcsolatok, közösségszerveződési mechanizmusok felvázolása);
- a tóparti nádasok életközösségeit;
- a leszakadásos pannon magaspartot (a hétköznapi környezetkárosítás legjellemzőbb módját (szemetelés), valamint tudatosítjuk a tó állapotával kapcsolatos felelősségünket);
- a berkek egykor volt gazdag élővilágát és az ehhez kapcsolódó emberi tevékenységeket (csikaszát, pákászat stb.);
- a Somogyi-dombvidék tölgyes erdeit;
- a tó környékének legfontosabb természetvédelmi és kultúrtörténeti látnivalóit (védett területek, tanösvények, bemutatóhelyek, műemlékek, múzeumok stb.).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sipos-hegyi kilátó
"Ilyen tájképet nemigen látni többet Európában!" - írta a Sipos-hegy festői panorámájáról Cholnoky Jenő földrajztudós. Véleménye pedig vita tárgyát nem képezheti, hiszen egyedül erről a helyről látható teljes hosszában, Keszthelytől Keneséig Közép-Európa legnagyobb állóvize, a Balaton. Ezen a helyen épült fel 1987-ben a Posta 15 méteres átjátszótornya, amit a helybeliek sokáig csak "Postás-kilátó" névvel illettek. A torony szépen kiépített sétautakon közelíthető meg, a közelben pedig erdei tornapálya is található a mozgékonyabbaknak.
Nyiltvatartás infó
Előszezon:
Március 1. – április 30. – Hétvégenként /Szo, V/: időjárás függvényében 10:00 – 17:00
Május 1. – május 31. – Hétvégenként /Szo, V/: 10:00 – 18:00
Főszezon:
Június 1. – augusztus 20. – Naponta: 10:00-20:00
Augusztus 21. – augusztus 31. – Naponta: 10:00-18:00
Utószezon:
Szeptember 1. – szeptember 30. – Hétvégenként /Szo, V/: 10:00 – 18:00
Október 1. - október 31. - Hétvégenként /Szo, V/: 10:00 – 17:00
November 1. -november 30. - Hétvégenként /Szo, V/ időjárás függvényében: 10:00 – 15:00
Szezonon kívül:
December 1. és február 28. között a téli időszakban a kilátók ZÁRVA tartanak!
A kilátókat a szezonon kívüli időszak kivételével csoportoknak (10 fő felett) előzetes bejelentkezés alapján a megadottaktól eltérő időpontban is kinyitjuk. Kérjük, hogy az időpont egyeztetés a tervezett látogatás előtt minimum 24 órával történjen meg.
Ár információ, Sipos-hegyi kilátó
Felnőtt: 500 Ft; Gyermek/diák: 200 Ft;
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Várhegyi Széplátó bemutatása
A fonyódi Várhegyen 2011. évben új, négyszintes, faszerkezetű kilátó épült körpanorámás kilátással a Balatonra illetve a Nagy-Berek élővilágára.
A Várhegyen felújított ösvények, utakon pihenők, uzsonnázó padok, információs táblák mentén haladhatnak a túrázók.
A kilátóhoz felvezető utak mentén kialakított tanösvény hozzájárul a balatoni élővilág megfigyeléséhez, környezeti és kulturális ismeretek bővítéséhez.
A kilátókat a Fonyód Város Önkormányzatának rendelete alapján a Fonyódi Városfejlesztési és Városüzemeltetési Nonprofit Közhasznú Kft. üzemelteti.